Get Adobe Flash player
Cumartesi, 08 Eylül 2012 17:40

Makina Dinamiği

Eser Adı :Makina Dinamiği

Yazar: Prof Dr İbrahim Deniz Akçalı

OrijinalDil: Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:Teknik

Kitabın genel anlamda türü:Teknik-Makina

Katkıda Bulunanlar: Editör: Seyfi Karahan Kapak Tasarım : .Erdinç Yağmur

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi:1.hamur 80 gr

Basım Tarihi:Eylül 2012 Baskı : 5.baskı

Sayfa Sayısı: 240

Kitap Boyutları: 16x 24

ISBN No: 978-605-4454-61-7

Barkod No: 978-605-4454-61-7

Çıkış tarihi : ÇIKTI

 

“Makina Dinamiği”nin Makina Mühendisliği içindeki yerini belirlemek için, önce Makina Dinamiği‟nin ne olduğunu anlamak gereklidir. Makina Dinamiği‟ni anlamaya bir yaklaşım, Makina ve Dinamik sözcüklerine açıklık getirilmesiyle yapılabilir. Makina kabaca, iş yapmak amacıyla biraraya getirilen, hareketli katı cisimler topluluğu olarak tanımlanabilir. İş ise tanım gereği (yol x kuvvet) olarak, hareket ve kuvvet kavramlarını içerdiğinden ; makina bir başka biçimde, bir tür enerjiyi mekanik enerjiye çevirirken hareket ve kuvvet aktaran (nakleden) bir dayanıklı cisimler topluluğunu niteler. Mekanizmanın, çeşitli hareket dönüşümlerini gerçekleştiren katı cisimler topluluğu olduğu anımsanırsa, makinanın esasta iş yapan, enerji dönüşümünü gerçekleştirmek amacıyla kuvvet ileten mekanizmalar toplamı olduğu sonucu çıkarılır. O halde, makina kısaca, iş, kuvvet ve mekanizma anahtar sözcükleriyle birleştirilebilecek bir kavramdır.

Öte yandan, “Dinamik” sözcüğü kuvvet ve hareket kavramlarını akla getirir. Hareket (devinim) yer ve zaman gibi iki temel büyüklükle ifade edilir ve yerdeğiştirme, hız, ivme gibi türetilmiş büyüklükleri kapsar. Bir katı cisim üzerinde etkiyen kuvvetlerle cismin hareketinin birbirinden tamamen bağımsız olmadığı saptanmış ve aralarındaki bağıntı matematik olarak ilk kez Newton tarafından ortaya konmuştur. Newton‟un ikinci Yasası olarak bilinen bu bağıntı, cismin kütlesiyle ivmesi çarpımının cisim üzerindeki net kuvvete eşit olacağını söyler. O halde kuvvetle, hareket öğesi ivmeyi birleştiren nesne cismin kütlesidir. Cismin kütlesi yok sayılır ya da ihmal edilirse, cismin hareketinden doğan kuvvet de yok sayılabilir ya da ihmal edilebilir. Bu noktada cisim üzerindeki kuvvetleri, zamandan bağımsız statik (durağan) kuvvetler ve zamanla değişen dinamik kuvvetler olarak ayırmak yararlıdır. Çünkü, kütleninyok sayılmasından ötürü kuvvetler ve hareket yok görünse de cisim üzerinde çok büyük boyutlara varan statik dış kuvvetler bulunabilecektir. Hareket zamanın bir fonksiyonu olduğu için, kütlenin hareketinden oluşan kuvvet dinamik bir kuvvettir ve öteki dış kuvvetlerden (statik ya da dinamik) ayırt edebilmek için bu kuvvete eylemsizlik kuvveti demek yerinde olur. Statik dış kuvvet-ler altındaki kütlesiz sayılan bir cisimde statik dengeden, kütlenin var sayıldığı halde dinamik dengeden sözetmekle birlikte, D‟Alembert kuralı gereğince dinamik dengenin eylemsizlik kuvvetinin de bir dış kuvvet olarak ele alınabildiği durumda statik denge olacağı dolayısı ile dinamik problemin bir statik problemi olarak çözülebileceği görülür. Bu nedenle burada söz konusu edilen “Dinamik” sözcüğünü statik; kinematik ve kinetik bölümlerinden oluşan Mühendislik Mekaniği kapsamı içinde düşünmek gerekir.

Ek Bilgi

  • Fiyat: 16.00 TL
Okunma 9530 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 09:42
Bu kategoriden diğerleri: « Otomatik Kontrol MEKANİZMA TEKNİĞİ »

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN