Get Adobe Flash player
Perşembe, 25 Ocak 2018 08:16

Terörün Ekonomik Analizi

 

Eser Adı :Terörün Ekonomik Analizi 

Yazar : Ahmet Fazıl Özsoylu-Engin Dücan

Orijinal Dil: Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:İşletme-Ekonomi

Kitabın genel anlamda türü: Ekonomi

Katkıda Bulunanlar:                  

 Editör: Seyfi Karahan                        

Kapak Tasarım : .Karahan

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi :1.Hamur kitap kağıdı

Basım Tarihi:Kasım 2017      

Baskı :     1.baskı

Sayfa Sayısı:  177

Kitap Boyutları: 14x 21

ISBN No: 978-605-9374-44-6

Barkod No: 978-605-9374-44-6

Terör ve terörizm, sosyal bilimler yazınında çokça tartışılan, üzerinde çok fazla bilimsel çalışma yapılmış, çok kapsamlı, çok farklı disiplinlerin içeriğini oluşturduğu bir konudur. Terör konusu çok farklı alanların konusu olması nedeniyle, konu üzerinde kapsamlı fikir sunabilmek için farklı disiplinlerde derin bilgi ve birikim sahibi olmak gerekmektedir.

Terör, terörizm, terör örgütleri 21. Yüzyılın ana teması olmuş, her geçen gün “yeni” bir yöntemle ortaya çıkmaktadır. Küreselleşme, teknolojinin gelişimi, iletişim araçlarının yaygınlaşması ve hız kazanması teröre de farklı boyutlar kazandırmış, uluslararası sistemin ortak sorunu, sıcak savaşı ikame eden bir araç haline gelmiştir.

Terör, her şeyden önce zihinlerde korku, dehşet, tehdit, şiddet, yasadışılık gibi olguları çağrıştırmakta, mağdurları ise genellikle masum insanlar olmaktadır. Hedeflerine ulaşmak için terörü araç olarak kullananlar,  gerçekleştirdikleri şiddet eylemleri ile uluslararası kamuoyunda seslerini duyurur, toplumsal dokuyu aşındırmaya çalışır. Toplumun emniyet, güven ve birlik duygusunu sarsar, masum bireyler üzerinde kimlik ve güven duygusunu zedeler.

Şiddeti “araç” olarak kullanan terörist açısından, hedef alınan kurbanlar sadece hedefi gerçekleştirmek için kullanılan birer araçtır. Birbirinden çok farklı ideolojik güdülerle gerçekleştirilen her eylemle ulusal ve uluslararası destek sağlanması, maddi (para, silah vs.) ve manevi (taraftar sayısının artırılması vs.)  ihtiyaçlarının karşılanması,  güç gösterisi ile toplumun direnme gücünün kırılması, yeni taraftarlar (militanlar) bulunması ve güvenlik güçleri ile devletin yıpratılması,  zayıflatılması hedeflenmektedir.

Tarihte her dönem var olan, eski Yunandan Mısır Medeniyetine, Romalılardan Haşhaşilere (Hasan Sabbah’lara) kadar birçok örneği görülen terör faaliyetleri, 20. Yüzyılda yükselişe geçmiştir. ABD Savunma Konseyi Vakfı’nın yaptığı araştırmada, dünya genelinde yaklaşık 60 terör örgütünün faaliyet gösterdiğive eylem yaptıkları, ayrıca bu örgütlerin kitle imha silahlarına ulaşma ve kitle imha silahları yapma olasılığının giderek arttığı da vurgulanmıştır.Ek Bilgi

  • Fiyat: 17,00 TL
Okunma 536 defa Son Düzenlenme Perşembe, 25 Ocak 2018 08:21

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN