Get Adobe Flash player
Perşembe, 03 Aralık 2015 10:06

Türkiye’de Mevzuatlar Açısından Bağımsız Denetim’e Bakış

Eser Adı : Türkiye’de Mevzuatlar Açısından Bağımsız Denetim’e Bakış

Yazar: Jale Sağlar

Orijinal Dil: Türkçe

Yayınevinde kitabın ait olduğu        Dizi Adı:İşletme -Finans                      Kitabın genel anlamda türü: İşletme

Katkıda Bulunanlar:

Editör: Seyfi Karahan                   Kapak Tasarım : .Karahan               Cilt Bilgisi:Karton Kapak

Kağıt Bilgisi:80 gr enzo kremini

Basım Tarihi:  Ekim  2015

Baskı :       1.baskı

Sayfa Sayısı:  193

Kitap Boyutları: 14x 21

ISBN No: 978-605-4989-60-7

Barkod No: 978-605-4989-60-7

İşletmelerden bilgi akışı finansal tablolarla yapılmaktadır. Finansal tablolar ise çeşitli nedenlerle bilgi riski taşımaktadır. Güvenilir bilgiye olan ihtiyaç ise denetim olgusunu yaratmıştır. Denetim kendi içerisinde yasalarla şekillenip genişlemeye başlamış ve bağımsız denetim olgusu oluşmuştur. Zaman içerinde tarihi finansal tabloların denetimi ve diğer güvence hizmetleri adıyla sunulan etki alanı gittikçe genişleyen bir meslek halini almıştır. Mesleğe yön veren ve onu şekillendiren ise mevzuattaki yeridir.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu öncesinde kısmi etkisi bulunan bazı kuruluşlar sadece kendisine bağlı şirketlere yönelik yasal düzenleme yaparken bu kanun sonrasında bir gözetim kumruna ihtiyaç doğmuştur. Kamu Gözetim kurumu bağımsız denetimle ilgili yasal standartlar oluşturmak bağımsız denetçi ve denetim kuruluşuna yetki vermekle görevlendirilmiştir.

Günümüzde Türkiye‘de en geniş kapsamlı yasal düzen-lemeler KGK bünyesinde yapılmakla beraber SPK gibi kurumlar tarafından ek düzenlemeler de yapılabilmektedir. 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 17,00 tl
Okunma 1538 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:38

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN