Get Adobe Flash player
Pazartesi, 07 Eylül 2015 06:46

Aile İşletmelerinde Sürdürülebilir Kurumsal İç Denetimin

Eser Adı : Aile İşletmelerinde Kurumsal Yönetim ve İç Denetimin Rolü

Yazar: Mehmet Özbirecikli-Kayahan Tüm

Orijinal Dil: Türkçe

Yayınevinde kitabın ait olduğu        Dizi Adı:İşletme                       

Kitabın genel anlamda türü:İşletme

Katkıda Bulunanlar:

Editör: Seyfi Karahan  

Kapak Tasarım : .Karahan

Cilt Bilgisi:Karton Kapak

Kağıt Bilgisi:80 gr enzo kremini

Basım Tarihi:Ağustos  2015

Baskı :       1.baskı

Sayfa Sayısı:  166

Kitap Boyutları: 14x 21

ISBN No: 978-605-4989-50-8

 

Kurumsal yönetim ve kurumsallaşma kavramları gerek özel gerekse kamu kesiminde faaliyet gösteren tüm işletmelerin sürdürülebilir bir yapıya sahip olabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle her ülkede ekonominin temel yapı taşlarından biri olarak kabul edilen aile işletmeleri için sürdürülebilir bir yapının tesisi, işletmenin yaĢamının kurucusunun yaşamı ile son bulmaması açısından hayati önem arz etmektedir.

Yazında aile işletmelerinin kurumsallaşması konusunda yazılmış değerli eserler bulunmaktadır. Bu çalışma, mevcut eserlerden farklı olarak aile işletmelerinde sürdürülebilir bir ku-rumsal yönetim yapısını oluşturma çabasını; iç kontrol sistemi, iç denetim, yönetim muhasebesi ve finansal analiz kavramları çerçevesinde ortaya koymayı amaçlamıştır.

Çalışmada kurumsal yönetim yaklaşımı, bir aile işletmesinin yönetim yapısı, ürettiği mamullerin maliyet analizi, maliyet kontrolü, işletme karnesi, iç kontrol sistemi ve iç denetim uygulamaları çerçevesinde ele alınmaktadır. Kavramların anlaşılmasını kolaylaştırmak ve somut hale getirmek amacıyla kurumsallaşma kavramının temel gerekleri olan yönetim yetkilerinin delege edilmesi, hissedar paylarının korunması ve değerinin artırılması, işletme faaliyetlerinin şeffaf ve hesapverilebilir hale getirilmesi, performans ölçümü gibi unsurlar bir vak‟a analizi ile açıklanmaktadır.

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 15,00 TL
Okunma 1705 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:43

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN