Get Adobe Flash player
Pazartesi, 23 Mart 2015 08:28

EMANET AHLAKI-TÜRK AHLAK FELSEFESİNE GİRİŞ

 Eser Adı:Emanet ahlakı

Türk Ahlak Felsefesine Giriş

Yazar: Süleyman Dönmez

Orijinal Adı:

Orijinal Dil: Türkçe

Yayınevinde kitabın ait olduğu        Dizi Adı:Felsefe                           

 Kitabın genel anlamda türü: Felsefe

Katkıda Bulunanlar:         

Editör: Seyfi Karahan                  Kapak Tasarım : .Karahan

Cilt Bilgisi:Karton Kapak

Kağıt Bilgisi:80 gr enzo kremini

Basım Tarihi:25 Şubat  2015

Baskı :       1.baskı

Sayfa Sayısı:  329

Kitap Boyutları: 14x 21

ISBN No: 978-605-4989-40-9

Barkod No: 978-605-4989-40-9

Etiket Fiyatı: 10,00   tl

Çıkış tarihi : Çıktı

Türklüğün kuvveti, geçmişindeki müktesebatından kaynaklanır. Elbette insanı vezir eden de rezil eden de hayatı kavrayışı ve yaşayışıdır. Dün cihana vezir olan Türkler bugün niçin rezil durumdadır? Zihinlerimizde ne türden değişimler vuku buldu da biz bizlikten çıkar olduk?

İçine düştüğümüz makûs talihten kurtuluşun ilk adımı, dünü fark etmek, fark edileni keşfetmek, keşfedileni de yeniden inşa etmektir. Bu iş, öncelikle sosyal bilimcilerin, hassaten de felsefecilerin işidir.

Bizde felsefe, birçok alanda olduğu gibi, birkaç asırdır batılı bir yaklaşımla yapılmaya çalışılır. Oysa biz doğuluyuz. Buradaki doğu ve batı kavramları, coğrafî belirlenimlerden daha ziyade zihniyet bakımındandır.

Doğunun kalbi, Türklüktür. Türklüğün son dönemlerde kafamızı karıştıran batı çıkışlı ırkçı algılayış ve düşünüşler ile bir alakası yoktur. Çünkü bu çalışmada Türklüğe verilen değer, insanlıkla ilgilidir. İnsanlık evren içredir. Türk de zaman ve zemin bağlamında yaşam biçimiyle insanlığa kattığı değerle vardır. Bakışı, evrenseldir. Estetiktir. Etiktir.

Eser, bin yıldan öte İslam ile özdeşleşen Türklüğün birlik esasında birlikteliğe uzanan yaşam felsefesini ve ahlakını ilkçağlardan alarak batıyı oluşturan düşünüşe alternatif bir okuyuşla temellendirme denemesidir. Yazarın çeşitli dergi ve kitaplarda çıkan bazı çalışmalarının arka planını ve dayanaklarını gösteren bir giriştir. Türkün gönül felsefesinin “emanet ahlakı” olarak görünür olmasıdır.

Türk milleti, eskiden olduğu gibi, yeniden Bilge Kağan‟a kulak vererek, „titreyip kendine gelmek‟ zorundadır. Kendine gelme, ancak manevi değerlerle temellendirilmiş bir felsefe inşa etmekle can bulabilecektir.

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 12,50 TL
Okunma 1941 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:49

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN