Bu sayfayı yazdır
Perşembe, 11 Ekim 2018 15:24

Çocuk Yazını Dersleri

Eser Adı :   Çocuk Yazını Dersleri

Editör: Bülent Özkan                  

Derleyen :Tuğba Çelik

Orijinal Dil: Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:Eğitim         

Kitabın genel anlamda türü:Tüürkçe Öğretimi-Çocuk Yazını

Katkıda Bulunanlar:                   Kapak Tasarım : . İbrahim Yapıcı

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi :Enzo Kremini

Basım Tarihi:Mayıs  2018                       Baskı :      1.baskı

Sayfa Sayısı: 345

Kitap Boyutları: 16 x 24

ISBN No: 978-605-9374-97-2

Barkod No: 978-605-9374-97-2

 

2013-2015 yılları arasında “Bir Özel Alan Derlemi Olarak 'Türk Çocuk Yazını Derlemi' ve Türk Çocuk Yazını Üzerine İleri Uygulamalar“ başlıklı Tübitak-Sobag-1001 Ulusal Araştırma Projesi başarıyla yürütüldü ve tamamlandı. Söz konusu projeyle Türk Çocuk Yazını üzerine bugüne kadar yapılabileceklerin üst sınırı derlem dilbilim yöntemi kullanılarak çizilmiş oldu. 

Projenin yaygın etkisini arttırmak amacıyla Tübitak-Bideb-2229 Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı’nın desteği de sağlanarak Nisan 2017’de bir eğitim etkinliği düzenlendi. Bu etkinliğin belirgin amacı, söz konusu projenin yöntem ve uygulama aşamalarını lisansüstü öğrencilerle paylaşmak ve konu üzerine araştırmacı adaylarının bilgi ve birikimlerine katkı sağlamaktı.

Çocuk yazını, ana dili öğretiminin diğer çalışma konularıyla kıyasladığında üzerinde durulması ve yeni bilimsel veriler üretilmesi gereken bir araştırma alanı olarak karşımızda durmaktadır. Bu çerçevede genç akademisyen adaylarının dikkatini çocuk yazını üzerine çekmek, nitelik ve nicelik olarak çocuk yazını araştırmalarına katkı sağlamak düzenlenen eğitimin ana amaçlarından biridir. 

Eğitim etkinliğinde Türkiye’de yerleşik üniversitelerde görev yapan ve çocuk yazını üzerine araştırmalarını yürüten önemli akademisyenler gerek kuramsal gerekse de uygulamalı ders içerikleriyle büyük katkılar sağladı. 

Birincisi Nisan 2017’de düzenlenen etkinliğin düzenleme ve bilim kurulu son derece verimli sonuçlara ulaşan etkinliğin devamının getirilmesi doğrultusunda bir karara vardı ve bu çerçevede etkinliğin içeriği daha da zenginleştirilerek etkinlik Nisan 2018’de yine Tübitak-Bideb-2229 desteğiyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nün ev sahipliğinde yeniden düzenlendi.

 

Çocuk yazını üzerine çalışmak isteyen genç araştırmacılar için bu kitabın önemli bir kılavuz olması dileğimle.

 

Doç. Dr. Bülent ÖZKAN

Nisan 2018 - Adana

Okunma 1278 defa

Son Ekledikleri: Administrator