Get Adobe Flash player
Cumartesi, 27 Ağustos 2016 10:55

Muhibbi (Kanuni)Divanı’nda Din ve Tasavvuf

Eser Adı :   Muhibbi Divanı’nda Din ve Tasavvuf

Yazar: Nuran Öztürk

OrijinalDil: Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:Edebiyat                     

Kitabın genel anlamda türü: Divan Edebiyatı

Katkıda BulunanlarEditör: Seyfi Karahan    Kapak Tasarım : Mustafa Can Kızgındemir

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi:1.hamur 80 gr

Basım Tarihi:Ağustos 2016  Baskı :      1.baskı

Sayfa Sayısı:  262

Kitap Boyutları: 16x 24

ISBN No: 978-605-9374-09-5

Barkod No: 978-605-9374-09-5 
 

         Bu kitap, Muhibbi’nin şiir dünyasında dini duygu ve düşüncenin estetik yansımaları ile birlikte  nasıl yer aldığını ve şairin bunlarla ne tür bir ilişki kurduğunu anlamak ve bu kavramların onun iç dünyasındaki yerini belirlemek üzere yapılan bir edebi tahlil çalışmasıdır.

       Tahlil içerikli yayınlar edebiyat öğretimi ve araştırmaları alanında ihtiyaç duyulan çalışmalardır.Bu yüzden kitap öncelikle edebiyat araştırmacılarına hitap etmektedir.Edebi çalışma yapacakların metni kavrayıp tahlil edebilmeleri için bazı edebi bilgileri elde etmiş olmaları,yeterli değildir.Uygulama örneklerine de erişebilmeleri gerekmektedir.

       Kitap edebi özelliğinin yanı sıra tarihi yönüyle de son yıllarda sayıları giderek artan Osmanlı tarihi meraklılarının ilgisini çekecek niteliktedir.Eserde söz konusu kişi (Muhibbi),Osmanlı tarihinin sayılı padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’dır.Onun son derece geniş sınırları ve kültürel dokusu olan büyük bir devletin yönetim işinin olanca zorluğu ve katılığı içerisinde dini hassasiyeti,sanatçı duyarlılığı ve titizliğiyle işlediği ifadeleri dikkat çekicidir.

       Tarih ve edebiyata ilgi duyanlar,bu kitapta beyitler aracılığıyla Kanuni gibi bir hükümdarın adeta kendilerine seslendiğini duyacaklardır.bununla birlikte 16.yüzyıldaki dini yaşantı ve kültürün niteliğinin ortaya koyan örneklere rastlayacak,edebi kültürel ve siyasi geçmişimizle ilgili hatırı sayılır malumat elde edeceklerdir.

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 17,50 TL
Okunma 1524 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:14

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN