Get Adobe Flash player
Pazartesi, 20 Nisan 2015 11:37

YAŞAR KEMAL

Eser Adı : YAŞAR KEMAL

Yazar: Mehmet Poyraz

Orijinal Adı:

Orijinal Dil: Türkçe

Yayınevinde kitabın ait olduğu        Dizi Adı:Edebiyat                             

Kitabın genel anlamda türü: Biyografi

Katkıda Bulunanlar:

Editör: Seyfi Karahan  

Kapak Resmi:Özlem Ellialtı               

Kapak Tasarım : .Karahan

Cilt Bilgisi:Karton Kapak

Kağıt Bilgisi:80 gr enzo kremini

Basım Tarihi:Nisan  2015

Baskı :       1.baskı

Sayfa Sayısı:  144

Kitap Boyutları: 14x 21

ISBN No: 978-605-4989-45-4

Barkod No: 978-605-4989-45-4

Etiket Fiyatı: 12,50   tl

Çıkış tarihi : Çıktı

Yaşamı boyunca, Türkiye‟de ve Dünya‟da çeşitli değişimlere tanıklık etmiş olan, Türk edebiyatının önemli ismi büyük usta Yaşar Kemal‟in hayat öyküsünün anlatıldığı bu kitapta tarihi olaylar ışığında, şimdiye kadar hiç bilinmeyen gerçekleri ilk defa okuyacaksınız.

Yaşar Kemal ve çevresiyle ilgili bu gerçekler, hiç şüphesiz büyük ustayı etkilemiştir.

Bu gerçek hikâyeleri kimi zaman olduğu gibi kullandı, kimi zaman ise; yer ve isimleri değiştirerek. İnce Memed romanı da ilhamdan ve bazı gerçeklerden oluşur. Kimdi bu İnce Memed? Gerçekten hayatta öyle biri yaşadı mı? Eğitmenlik için gittiği köyde adeta kültür devrimi gerçekleştiren Yaşar Kemal sonraki yıllarda kaleme aldığı eserleri neden bu kadar ilgi gördü? Röportajcılığı sadece Türkiye‟de değil, Dünya‟da da konuşuldu, bu alanda başarılı olmasının sırrı neydi?

Ömrü boyunca, dünya görüşünden dolayı sık sık başı dertten kurtulmayan Yaşar Kemal, farklı siyasi görüşten insanlar tarafından neden bu kadar sevildi? Günümüzde artık yok olan ağıtlar neden ve kimler için söylenirdi. Kimdi bu âşıklar?

Sözlü halk edebiyatını derleyerek yazı dünyasına giriş yapan Yaşar Kemal, uzun uzun yaptığı betimlemeleri neye borçluydu? Ustanın gittiği okulun geçmiş tarihi nasıldı ve bundan etkilendi mi? Çukurova‟yı mı anlattı, yoksa Dünya‟yı mı? Yaşar Kemal‟in aramızdan ayrılışının ardından kimler ne yazdı? Türkiye‟nin yakından tanıdığı isimlerle büyük usta geçmiş tarihlerde nasıl tanıştı?

Bu eser, biyografi yazmanın çok zor olduğu Türkiye‟de, Yaşar Kemal‟in yaşam öyküsünü anlatmakla kalmıyor, ayrıca kendisi ve çevresi gelişen olaylar hakkında incelemeleri de içermekte.Kaynakların bolca kullanıldığı bu eserde, edebiyatın dev çınarı Yaşar Kemal‟i yeniden tanıyacağınıza emin olabilirsiniz

 

 

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 12,50 TL
Okunma 2208 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:47

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN