Get Adobe Flash player
Çarşamba, 22 Ekim 2014 17:35

TÜRKÇE ÜZERİNE DERLEM DİLBİLİM UYGULAMALARI

Eser Adı :   Türkçe Üzerine Derlem Dilbilim Uygulamaları

 Yazar Adı :Bülent Özkan-B.Tahir Tahiroğlu-Ayşe Eda Özkan

 OrijinalDil: Türkçe

 Yayınevindeki dizi Adı:Edebiyat     

Kitabın genel anlamda türü:Dilbilim

Katkıda Bulunanlar Editör:Bülent Özkan Kapak Tasarım : .İbrahimYapıcı

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi :70 gr Enzo Kremini

Basım Tarihi:Ekim 2014   Baskı :     1.baskı

Sayfa Sayısı:  327

Kitap Boyutları: 16x24

 ISBN No: 978-605-4989-22-5

Barkod No: 978-605-4989-22-5

Bu kitap, Türkçe üzerine derlem dilbilimin ilke ve yöntemleriyle ortaya koyulmuş bilimsel araştırma projelerinin sonuç raporlarını içermektedir. Bu anlamda kitapta yer alan Türkiye Türkçesi Çevrim İçi Haber Metinlerinde Yeni Sözlerin (Neolojizm) Otomatik Çıkarımı, Türkiye Türkçesi Eşdizim Sözlüğü'nün Sayısallaştırılması, Türkiye Türkçesi Söz Varlığında Sıfatların Eşdizimliliği -Derlem Tabanlı Bir Uygulama- ve Türkçenin Tarihsel Derlemini Hazırlamak başlıklı bölümler doğrudan TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan 1001 Ulusal Araştırma Projelerinin sonuç raporlarına dayanmaktadır.

 

Doğrudan proje sonuç raporlarına dayanan bölümlerin yanı sıra bu sonuç raporlarından dolaylı olarak söz konusu TÜBİTAK projelerinin desteğiyle oluşturulan derlemler'in altyapısına dayanılarak ortaya koyulan ve Mersin Üniversitesi BAP birimi tarafından desteklenen Derlem Tabanlı Çevrim İçi Türkçe Öğrenici Sözlüğü -Önadlar A Maddebaşı- ile Türk Çocuk Yazınında Söz Varlığı -Derlem Tabanlı Bir Uygulama- başlıklı araştırmalar kitapta yer alan diğer bölümlerdir.

 

Yine, Mersin Üniversitesi BAP biriminin desteği ile disiplinler arası bir çalışma olarak ortaya koyulan Bilim Dili Olarak Türkçe: Gözbilim (Oftalmoloji) Terimleri Üzerine Derlem Tabanlı Bir Araştırma ve Çukurova Üniversitesi BAP birimince desteklenen Türk Yazın Dilinde Argo -Derlem Tabanlı Bir Uygulama- başlıklı çalışmalar içerikte yer alan Türkçe üzerine diğer derlem dilbilim uygulamalarıdır.

 

Öte yandan halen proje aşamasında olan Çok Sözcüklü Birimler: Yazılı Türkçede Sözcüksel Setler veya 'N' Sayıdaki Ardışık Sözcük Dizilerinin Yapı Özellikleri başlıklı bölüm ise alan uzmanlarınca Türkçe üzerine yürütülmüş bir derlem uygulaması olarak bu kitapta yerini almıştır.

 

 

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 23.00 TL
Okunma 2329 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 18 Şubat 2017 08:59

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN