Get Adobe Flash player
Salı, 07 Temmuz 2020 13:37

Fikir Jimnastiği

Eser Adı :Fikir Jimnastiği
Yazar Adı :Sami Demirkıran
 
Orijinal Dil:Türkçe
 
Yayınevindeki dizi Adı:Araştırma-İnceleme
Kitabın genel anlamda türü: Araştırma-İnceleme
Katkıda Bulunanlar
Editör: Seyfi Karahan    Kapak Tasarım : Hüseyin Yorulmaz
Cilt Bilgisi: Karton Kapak
Kağıt Bilgisi :70 gr Enzo Kremini
Basım Tarihi:Haziran 2020  :Baskı 1.baskı
Sayfa Sayısı: 288
Kitap Boyutları: 14 x 21
ISBN No: 978-605-7990-74-7
Barkod No: 978-6057990-74-7

Bazı problemler vardır ki, bunların çözümü sadece temel bilgi, sağduyu, sezgi, analitik düşünce gerektirirken bazı problemler ise matematiğin gizli güzelliğinin gizeminde olup bunların çözümü için bazı formüllere ihtiyaç duyulsa da yine aynı temel kavramlara gereksinim duyulmaktadır. Yaratıcı fikirlere ve düşünme yeteneğine her kişinin bir potansiyeli olmakla birlikte çözümleme esnasında bu potansiyel kullanılmamaktadır. Yaratıcılığın gerçek gücü bilinçaltında yatar. Farklı tiplerdeki problemlerin çözümleri için yapılan düşünme egzersizleri, beyinin jimnastiğidir. Beyin sürekli yaratan ve yaklaşık yüz milyar hücre arasındaki bağlantıyı destekleyen çok karmaşık bir makinadır. “İşleyen demir ışıldar” misali yoğun yapılması gereken beyin jimnastiği egzersizleri beyinin formda tutulmasını sağlar.

        Matematikle ilgili bir sorunun çözümü, sayılardan ve hesap işlerinden ziyade bir düşünce biçimi, bir sanat eseri, bir metin parçası, bir yapboz, bir keşif kısacası fikirler dünyasına adım atmak için örüntüler, sayılar ve işlemlerle şekillenmesini sağlayan bir sanat dalıdır.

Üniversite 1. sınıfta okula ilk başlanan günlerde yaşanan iç terörün sonrası süresiz boykotla karşılaşma sonrası geçici olarak aile ocağına dönüşümde Tubitak’tan burs almak isteyen bir tanıdığımın önüme matematik ve mantık karışımı 10 tane soru koymasıyla başladı bilmece merakı. Çok kısa sürede çözümlediğim yanıtlar sonrası o kişi %100 bursla eğitim almaya  hak kazanmıştı. Mühendis ve Makina dergisinde yayınladığım derleme veya özgün bilmeceleri çözümleyenlere ödül vermeye başlayışım bende bir tutku oluşturmuştu.

Elinizdeki kitap, sadece bir bulmaca kitabı değildir, hayattan kesitler, kesitten manzaralar, görselleyenlerin ortak konusunda paylaşılan ve çözüm bulmaya çalışan ipuçları ile bütünleşik bilmecelerle donatılmış bir kitaptır. Bazı sorularda çözümleri kendi içinde veya okuyanların çözümlemeleri için yardımcı olunmaya çalışılmışsa da bir tanesi hariç tamamı sonraki sayfalarda açıklamalı olarak çözümlenmiştir. Cevabı yazılmayan o bir tanesi için çözüm sayfalarında detay verilmiştir. Düş gücünüzün sınırlarını aşmanızı gerektirecek bazı soruları ise çözmekten vazgeçmezseniz, sonuca ulaştığınızda ayrı bir haz duymanın keyfini yaşayacaksınız. 

 
 
 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 25,00 TL
Okunma 101 defa Son Düzenlenme Salı, 07 Temmuz 2020 13:43

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN