Get Adobe Flash player
Perşembe, 07 May 2020 09:15

Mısır Tarihine Damga Vuran Mısırlı Kadınlar

Eser Adı : Mısır Tarihine Damga Vuran Mısırlı Kadınlar

Yazar Adı :Suha Kıyak

Orijinal Dil:Türkçe

Yayınevindeki dizi Adı:Tarih-Mitoloji

Kitabın genel anlamda türü: Tarih-Mitoloji

Katkıda Bulunanlar

Editör: Seyfi Karahan       Kapak Tasarım : Karahan

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi :70 gr enzo kremini

Basım Tarihi:Mart 2020      Baskı :     1.baskı

Sayfa Sayısı: 80

Kitap Boyutları: 14 x 21

ISBN No: 978-605-7990-63-1

Barkod No: 978-6057990-63-1

 

Mısır Kadınının Tarihi

Eski Mısır toplumunda kadın, önemli bir rol oynadı. Özel bir konuma ve aktif role sahipti. Her şeyden önce erkekle eşitti, siyasette ve iktidarda yeri vardı.

Osmanlı Valisi Mehmet Ali Paşa döneminde (1805 – 1848) Mısır’da modernleşme ve dolayısıyla kadın hakları alanında ciddi ilerleme sağlandı.

20. yüzyılın başlangıcında, Mısırlı bir grup kadın, özel bir örgüt kurdu. Bu örgüt sayesinde Mısırlı kadın daha geniş çaplı işlere girdi, ulusal meselelerde rol üstlendi, 1919 yılındaki devrimde de Mısırlı kadınlar başrol oynadı.

1942 yılında ‘’Mısır Kadın Partisi’’ adlı kadınlara yönelik ilk siyasi parti kuruldu.

Mısır Kadınlar Birliği 1947 yılında, erkekler gibi seçme ve seçilme hakkı ile ilgili kanunun düzeltilmesini talep etti.

19 Şubat 1951’de, ‘‘Kadın’’ konulu konferansın yapıldığı gün, Mısırlı kadınlar gösterilerle ‘’Parlamento, kadınların ve erkeklerindir’’ diyerek sloganlarla seslerini duyurdular.

Kadının siyasi haklara sahip olması, diğer haklara sahip olmasının bir başlangıcıdır bu gösteriler.

1962 yılında Sosyal Politikalar Bakanlığına kadın bakan getirildi.

 

Mısır kadın hareketi gerek çıkış noktası itibariyle Türk Kadın Hareketi ile benzerlikler taşımakta gerekse Mısır kadın hareketinin öncüsü konumunda olan kadınların, Türkiye’yi örnek alması, Mısır’ı diğer ülkelerden farklı bir noktaya taşımaktadır. Özellikle Mısır kadın hareketinin öncüsü kabul edilen Hüda Şaravi’nin, Türkiye’ye ve özellikle de Mustafa Kemal Atatürk’e bakışı, bu noktada belirleyici rol oynamıştır.

Günümüzde Mısır toplumu, Mısır kadınının kat ettiği yola ve bunun toplumdaki etkisine büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca günümüzde, yüzyıllar boyunca Mısır’a hükmeden liderlerin eşlerinin ve toplumsal hayatta önemli rol alan kadınların birçok fotoğrafını araştırıp haklarında doğru bilgiler edinmeye çalışmaktadır. Bazı kaynaklara göre Fransa’nın başkentinin adının aslı, İsis Mabedi’nin yanı anlamına gelen Bar İsis’tir. Çünkü St-Germain des Pres Kilisesi’nin altında İsis Mabedi’nin kalıntıları bulunmuştur.

Yine eski Mısır’da yaklaşık 4800 yıl önce Mert B’tah, tıp alanında  ki tarih onu ilk kadın doktor ve ilk bilim kadını olarak zikrediyor ondan binlerce yıl sonra Mısır kadını tıp alanına girdi. Hilane Sidaros 1930’lu yıllarda tıp bilimiyle uğraşan ilk Mısırlı kadındır.

İnsanlık tarihi boyunca Mısır kadınının başarıları oldukça çoktur.

 

 

Ek Bilgi

  • Fiyat: 10,00 TL
Okunma 275 defa

KARAHAN KİTABEVİ KÜLTÜR BURADA.....                                                                                                                                 BİZİ TAKİP EDİN